11.05.2018 (SZCZECIN) ZBIGNIEW HERBERT – NA PRZEKÓR HISTORII, MODOM I PRZECIWNOŚCIOM LOSU

Prelekcja Andrzeja Franaszka nt. „Zbigniew Herbert – na przekór historii, modom i przeciwnościom losu” odbędzie się 11.05.2018 r. o godz. 18.00 w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, Al. Wojska Polskiego 73 (wejście od ulicy Niedziałkowskiego).

Szczegółowy program wydarzenia: 
18:00 Prelekcja – gość Andrzej Franaszek, prowadzący Konrad Wojtyła.
19:00 Monodram Przemysława Tejkowskiego – Ostatnie Tango z Herbertem
20:00 Dyskusja z udziałem Andrzeja Franaszka, Przemysława Tejkowskiego, Andrzeja Skrendo oraz Konrada Wojtyły.

Andrzej Franaszek z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

 Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Andrzej Franaszek (1971) – jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2011 opublikował książkę Miłosz. Biografia, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.

 
 

 

.

 

Komentowanie jest wyłączone