15.02.2018 (SZCZECIN) WSPOMNIENIA POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO ZBIGNIEWA PIASECKIEGO PS. „CZEKOLADA”, ”RÓŻYCKI”

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zaprasza na prelekcję Zbigniewa Piaseckiego „O tym nie można zapomnieć. Wspomnienia powstańca warszawskiego” 
w czwartek 15.02.2018 r. o godz. 18.00 w Sali Kominkowej w Domu Kultury 13 Muz przy Pl. Żołnierza Polskiego 2. 

Zbigniew Piasecki, kapitan Wojska Polskiego, kombatant Armii Krajowej, członek Szarych Szeregów, w czasie okupacji żołnierz AK w stopniu kaprala, w Powstaniu Warszawskim walczył w dzielnicy Śródmieście-Południe w Batalionie „Ruczaj”. Z upadłej Warszawy wydostał się z ludnością cywilną, uciekł z transportu skierowanego do obozu.

Kazimierz Leski ps. „Bradl” – dowódca Zbigniewa Piaseckiego z okresu Powstania Warszawskiego – napisał o swoim żołnierzu:
„Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada” żołnierz Szarych Szeregów AK od 1942 r. brał udział w akcjach bojowych od pierwszego dnia Powstania aż do jego upadku. Wielokrotnie w bezpośrednim ogniu nieprzyjaciela odznaczał się wielką odwagą, a w szczególności w dniach 2-3 sierpnia 1944 r. przy zdobywaniu gmachów „Rüstungskommando” oraz Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, przy Al. Ujazdowskich i Pl. Trzech Krzyży, a następnie przy opanowywaniu budynków przy ul. B. Prusa i ul. M. Konopnickiej oraz gmachu YMCA (Young Men’s Christian Association). W akcjach tych kilkakrotnie przetrzymywał skoncentrowany ogień Niemców, umożliwiając ratowanie rannych oraz doprowadzenie pomocy”.

WSTĘP WOLNY

Informacja o prelekcji znajduje się też na profilu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej na Facebooku

Komentowanie jest wyłączone