22.03.2018 (SZCZECIN) LISTA WÄCHTERA

Zapraszamy na prelekcję dr Magdaleny Ogórek pt. „Lista Wächtera”, która odbędzie się w czwartek 22.03.2018 r. o godz. 18.00 w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, Al. Wojska Polskiego 73 (wejście od ul. Niedziałkowskiego). 

Historyk, dr Magdalena Ogórek, prowadzi śledztwo tropiące niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej. Trafia m.in. do zamku pod Wiedniem, którego właściciel, jeszcze 70 lat po wojnie, podpisywał się „Horst von Wächter, syn gubernatora”.
Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Koneser sztuki – powiększa swoje kolekcje o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przenosi się, by założyć Ukraińcom dywizję „SS-Galizien”. Po klęsce Niemiec, używając fałszywych dokumentów, dzięki watykańskiemu dostojnikowi trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Ameryki Południowej. Znajduje schronienie w Watykanie.
Magdalena Ogórek prezentuje nowo odkryte dokumenty CIA i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią nad Tybrem wojennego kolekcjonera polskich zabytków.

Przykładowe artykuły o tej tematyce:
Straty polskich dóbr kultury w czasie II Wojny Światowej    
Niemcy inwentaryzują muzea. Polska liczy na odzyskanie dóbr kultury     
Niemiecka adwokat: potrzebna jest regulacja ws. zagrabionego polskiego majątku   
Grabież polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej   

Strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydział Strat Wojennych 
Katalog strat wojennych 

Komentowanie jest wyłączone