27.02.2018 (SZCZECIN) JAK BRONIĆ POLSKI

Zapraszamy na debatę „Jak bronić Polski”, która odbędzie się 27.02.2018 r. o godz. 18.00 w siedzibie Szczecińskiego Oddziału Civitas Christiana przy ul. Kaszubskiej 20/3 w Szczecinie. 
W debacie wezmą udział: dr hab. Tomasz Sikorski, prof. US, mecenas Michał Lizak oraz Wojciech Woźniak z Fundacji Polskich Wartości. Moderatorem będzie Paweł Majewicz przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinie.
Dyskusja i spory polityczne jakie rozgorzały po przyjęciu ustawy o IPN, a przede wszystkim propaganda uderzająca w Polską skłoniła nas do porozmawiania o polityce historycznej. Jak bronić Polski i Polaków przed kłamstwami historycznymi II Wojny Światowej. 

Zapraszamy też na stronę internetową „German Death Camps – Not Polish” (germandeathcampsnotpolish.pl), którą uruchomiło Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Na stronie przeczytamy, że walka z terminem „polskie obozy śmierci” była dotychczas prowadzona na płaszczyźnie dyplomatycznej, jednak były to działania niewystarczające. Od 2008 roku do chwili obecnej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało przeciwko kłamliwym określeniom 1259 razy.”

Przytoczone zostały też wyroki sądowe: „W głośnej sprawie z powództwa byłego więźnia obozu w Auschwitz-Birkenau Karola Tendery przeciwko niemieckiej telewizji ZDF Sąd Apelacyjny w Krakowie stwierdził, że „sformułowania ‘polskie obozy zagłady’ naruszyły dobra osobiste powoda (…) takie jak godność człowieka, tożsamość narodowa i godność narodowa. Jest to bowiem określenie kłamliwe, fałszujące historię i sugerujące, jakoby to naród polski był sprawcą zbrodni nazistowskich”. 

Inne sądy potwierdzały, że krzywdzące sformułowania o rzekomo „polskich obozach koncentracyjnych” uprawniają do wystąpienia na drogę sądową każdego członka narodu polskiego. Konstrukcja przepisów powodowała, że starsze osoby, które przeżyły piekło Holocaustu musiały samodzielnie walczyć o prawdę o naszym narodzie. To obowiązek państwa, by dbać o honor i pamięć o ofiarach i tych, którzy przetrwali brutalną niemiecką okupację. Dlatego próżnia prawna w tym zakresie musiała ulec zmianie. ” 

Zachęcamy też do zapoznania się z oświadczeniem IPN w sprawie zbrodni Rzeszy Niemieckiej w okupowanej Polsce oraz fałszywych informacji pojawiających się w obiegu publicznym  

 

Komentowanie jest wyłączone