28.12.2017 r. (SZCZECIN) POLITYKA UE W ZAKRESIE KLIMATU – WYZWANIEM DLA POLSKI

Zapraszamy na prelekcję dr. Marka Chabiora „Polityka UE w zakresie klimatu – wyzwaniem dla Polski„.
Prelekcja odbędzie się w czwartek 28.12.2017 r. o godz. 17.00 w budynku PCK przy al. Wojska Polskiego 63 (wejście od strony ul. Piłsudskiego) w Szczecinie, w sali multimedialnej na trzecim piętrze. W budynku jest winda. Należy pojechać na IV piętro i zejść piętro niżej.

Dr Marek Chabior, jako członek zespołu eksperckiego przy Komisji Krajowej Solidarności ds. analizy społeczno-gospodarczych skutków wdrożenia unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego od 2012 r., zajmował się sprawami dotyczącymi polityki klimatyczno-energetycznej. Do grupy ekspertów zespołu związkowego weszli także prof. Leszek Marks z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, prof. Bronisław Barchański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz dr Bolesław Jankowski z EnergSys Sp. z o.o.  „Solidarność” podkreślała, że wdrażanie niekorzystnego dla Polski pakietu przyczyni się do znaczącego wzrostu cen energii oraz do przeniesienia produkcji z naszego kraju  przez inwestorów w przemyśle energochłonnym. 

Polski rząd nie podjął zdecydowanych działań na rzecz weryfikacji i renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego i z tego względu podjęta została decyzja w sprawie wystąpienia z Europejską Inicjatywą Obywatelską „Na Rzecz Zawieszenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego”. W skład ogólnoeuropejskiego Komitetu Obywatelskiego obok przedstawicieli Polski weszli reprezentanci 6 krajów UE: Austrii, Czech, Danii, Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii. Aby doprowadzić do zawieszenia pakietu trzeba było zebrać co najmniej milion podpisów obywateli domagających się zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego w przynajmniej 7 krajach UE.

8 sierpnia 2012 roku Europejska Inicjatywa Obywatelska „Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej” została zarejestrowana przez Komisję Europejską. 28 września 2012 r. w Sali Kolumnowej Sejmu (zdjęcie) odbyła się konferencja inaugurująca Europejską Inicjatywę Obywatelską „Zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej”.  Niestety nie udało się zebrać 1 miliona podpisów.

Wtedy nam się nie udało. Jak i czy poradzimy sobie z nowymi pomysłami unijnych eurokratów? O tym porozmawiamy w czwartek 28.12.2017 r. 

dr Marek Chabior

 

 
 

Komentowanie jest wyłączone