8.12.2017 (SZCZECIN) WIZJA I PRAKTYKA POLITYKI ZAGRANICZNEJ ORAZ MYŚL GEOPOLITYCZNA PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO

Zapraszamy w dniu 08.12.2017 r. o godz. 18.00 na prelekcję Adama Chmieleckiego „Wizja i praktyka polityki zagranicznej oraz myśl geopolityczna Prezydenta Lecha Kaczyńskiego„. 

Prelekcja odbędzie się w Auli Nowej Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 64 (Przystanek Karłowicza tramwaju lin 5 i 7). 

Adam Chmielecki – politolog, dziennikarz, publicysta, wydawca. Autor książki „Wokół Solidarności”, wspólnie z S. Cenckiewiczem, J. Kowalskim i A. K. Piekarską współautor biografii politycznej śp. Lecha Kaczyńskiego, współautor albumu „Moim powołaniem jest służba publiczna. Rzecz o Macieju Płażyńskim” oraz wspólnie z S. Cenckiewiczem współautor biografii „Prezydent Lech Kaczyński” opisującej wszechstronną aktywność Lecha Kaczyńskiego w czasie jego prezydentury w latach 2005-2010. 

Publikował lub publikuje m.in. w „Biuletynie IPN”, „Czasie Stefczyka”, „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Bankowej”, „Gazecie Polskiej”, „Horyzontach”, „Mojej Rodzinie”, „Naszym Dzienniku”, „Tygodniku Do Rzeczy”, „Wprost”, „wSieci”, „Życiu” oraz w konserwatywnych serwisach internetowych. Obecnie związany z „Magazynem Solidarność”.

Właściciel wydawnictwa Patria Media, które publikuje m.in. książki prof. Marka Jana Chodakiewicza. Były pracownik Komisji ds. Likwidacji WSI i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, były współpracownik śp. Macieja Płażyńskiego. 

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych i historii politycznej Polski po roku 1989. Jego zainteresowania historyczne obejmują również dzieje ruchu antykomunistycznego na Pomorzu Gdańskim w latach 70 i 80. XX w. ze szczególnym uwzględnieniem NSZZ „Solidarność” i Federacji Młodzieży Walczącej. Popularyzator katolickiej nauki społecznej. 

Podczas uroczysta premiery książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010, Adam Chmielecki podkreślił: ”W swojej polityce wschodniej Prezydent Kaczyński inspirował się Rzeczypospolitą Obojga Narodów, tradycją jagiellońską, tradycją I RP, później odwołaniem się do tej tradycji Jerzego Giedroycia, Juliusza Mieroszewskiego.
„Prezydent Lech Kaczyński, znając realia XXI wieku, rozszerzył tę tradycję o komponent państw Zakaukazia, grupy GUAM (Gruzja, Ukraina, Azerbejdżan i Mołdawia), których łączyły z Polską doświadczenie sowieckiego totalitaryzmu i wspólne interesy geopolityczne i dotyczące bezpieczeństwa energetycznego”. „Taka umiejętność czerpania z historii i przetwarzania jej w bieżącej polityce znamionuje mężów stanu” 

Więcej informacji na stronie blogpress.pl 

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone