11.11.2017 (GOLENIÓW) JÓZEF PIŁSUDSKI – DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11.11.2017 r. o godz. 14.00 zapraszamy do Goleniowa do Restauracji Olimp przy ul. Szczecińskiej 8e  na prelekcję i wystawę dr. Wojciecha Lizaka „Józef Piłsudski – drogi do niepodległości„. 

Dr Wojciech Lizak przypomni o drogach do niepodległości i o roli, jaką w walce o wolność odegrał Józef Piłsudski. Zwróci też uwagę na rolę Powstania Styczniowego, które stało się mitem założycielskim II RP. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

Wybór 11 listopada na dzień odzyskania niepodległości uzasadnić można zbiegiem szeregu wydarzeń jakie miały w tym czasie miejsce w Polsce z zakończeniem I wojny światowej (zawarcie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918). Józef Piłsudski przybył do Warszawy 10 listopada, a 11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.

Największym zagrożeniem dla utrzymania niepodległości była Rosja. W stosunku do Rosji Piłsudski był zdania, że o ile przeciw Niemcom zawsze mogliśmy znaleźć sojuszników, w swym własnym interesie działających – i w ewentualnym starciu z nimi nie bylibyśmy odosobnieni, to odwrotnie wygląda sprawa w stosunku do Rosji. W związku z tym Józef Piłsudski usilnie dążył do wyeliminowania tego zagrożenia dla Polski. Wojna z bolszewikami była więc nieuchronna.

Dr Wojciech Lizak w jednym z wywiadów postawił tezę, że to „polscy chłopi walnie przyczynili się do zwycięstwa pod Warszawą w sierpniu 1920 roku.  Chłopi, ci niepewni, których Żeromski nazywał polskojęzycznymi chłopami, nie mówił o nich Polacy, zaczęli identyfikować się z państwem. Nie było dezercji, była chęć walki i razem grupą inteligentów, zamożniejszą częścią społeczeństwa rzeczywiście dali odpór sowietom.”

Gdyby Polska przegrała wojnę 1920 roku to zgodnie z projektem Komunistycznej Partii Polski, wschodnia granica Polski miała wyglądać mniej więcej jak nasza wschodnia granica jednak bez Białegostoku, który miał zostać oddany Białoruskiej Republice Radzieckiej. Polska była by bez Górnego Śląska i przynajmniej w części bez Wielkopolski, które miały zostać częścią Niemieckiej Republiki Rad. I oczywiście bez Pomorza.

 

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone