21.11.2017 (SZCZECIN) WSPOMNIENIA POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO ZBIGNIEWA PIASECKIEGO PS. „CZEKOLADA”, ”RÓŻYCKI”

We wtorek 21.11.2017 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Sali wykładowej Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania przy ul. Mickiewicza 69 (przystanek Karłowicza tramwaju linii 5 i 7) na prelekcję Zbigniewa Piaseckiego „O tym nie można zapomnieć. Wspomnienia powstańca warszawskiego”.

Zbigniew Piasecki, kapitan Wojska Polskiego, kombatant Armii Krajowej, członek Szarych Szeregów, w czasie okupacji żołnierz AK w stopniu kaprala, w Powstaniu Warszawskim walczył w dzielnicy Śródmieście-Południe w Batalionie „Ruczaj”. Z upadłej Warszawy wydostał się z ludnością cywilną, uciekł z transportu skierowanego do obozu.

Tak o Zbigniewie Piaseckim napisał jego dowódca z okresu Powstania Warszawskiego, Kazimierz Leski ps. „Bradl”. 
„Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada” żołnierz Szarych Szeregów AK od 1942 r. Brał udział w akcjach bojowych od pierwszego dnia Powstania aż do jego upadku. Wielokrotnie w bezpośrednim ogniu nieprzyjaciela odznaczał się wielką odwagą, a w szczególności w dniach 2-3 sierpnia 1944 r. przy zdobywaniu gmachów „Rüstungskommando” oraz Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, przy Al. Ujazdowskich i Pl. Trzech Krzyży, a następnie przy opanowywaniu budynków przy ul. B. Prusa i ul. M. Konopnickiej oraz gmachu YMCA / Young Men’s Christian Association/. W akcjach tych kilkakrotnie przetrzymywał skoncentrowany ogień Niemców, umożliwiając ratowanie rannych oraz doprowadzenie pomocy. 

Zachęcam do zapoznania się z wywiadami jakich udzielił Zbigniew Piasecki, m.in.:

Piasecki: Sowieci chcieli nas wywieźć do niewoli 

Zbigniew Piasecki „Różycki” „Czekolada”

15.11.2017 r., Marek Chabior

 

Komentowanie jest wyłączone